S4 010 Bosch Car Battery 12V 80Ah Type 110 S4010
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 438 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Bosch |
| Product Code | S4 010 |
| DIN | 580 406 074 |
| Range | Bosch S4 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 80 Ah |
| CCA (EN) | 740 A |
| Length | 315 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 4047023479648 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Delivered promptly and in good condition BUT, was just left on doorstep even though I was home. Having said that, Excellent product and good price.
5
LBL - JOHNSTONE, United Kingdom -
Fitted To: LDV MAXUS 2.5 Diesel SF08LLR
Battery seems good but delivery and customer service poor p
5
Km - Kent , United Kingdom -
Fitted To: Ford Transit 2.2 Diesel 2010
Ordered Sunday so presumed arriving Wednesday but came Tuesday lunchtime. Really great service and very good price. I can rive now.
5
NR - Nr Great Yarmouth, United Kingdom -
Fitted To: Jaguar X Type 3.0 Automatic estate 3.0 Petrol 2006
first class service
5
PM, United Kingdom -
Fitted To: porsche boxster 3.2ltr Petrol 52
First class service. Slight delay in posting due to a high number of orders (however, they kept me well informed) but otherwise they were spot on.
4
SW - Isle Of Man, United Kingdom -
Description
S4 010 Bosch Car S4 Battery
Bosch Group are one of the leading battery manufacturer companies in the world and have been delivering quality German engineering in the automotive industry for more than 100 years! Bosch is a world renown company name that have and still are leading the way for many technological innovations.
The Bosch S4 Battery ensures a powerful start for all types of vehicles, even asian models and offers an excellent long service life. The S4 Bosch car battery is the perfect combination of power and performance. The S4 series uses full frame grid technology, highly protective pocket separators and robust connections inside to extend lifetime and maximise reliability. Backed by a 4 year car battery warranty makes the Bosch S4 Car Battery a great choice. With the latest technology and innovative design ensures that Bosch Car Batteries will be ahead of the game, now and in the future. They are also completely maintenance free making them a very convenient option.
Bosch WET Technology - Wet lead acid batteries are the ideal choice for mid range non start stop vehicles with average electrical needs. Ensures for reliable long service life and reliable starting power.
Maintenance Free
4 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery or application before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












