S5 008 Bosch Car Battery 12V 77Ah Type 096 S5008
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 649 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Bosch |
| Product Code | S5 008 |
| DIN | 577 400 078 |
| Range | Bosch S5 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 77 Ah |
| CCA (EN) | 780 A |
| Length | 278 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Other References | S5 008 |
| Guarantee | 5 Years |
| Barcode (EAN) | 4047023479617 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Easy to order and all straightforward. Really good service and arrived next morning. Very chuffed, thank you
5
SW - Droitwich, United Kingdom -
Great deal from Tayna. Battery was perfect fit and works lie a charm!
5
ES - Norwich, United Kingdom -
Fitted To: citroen c5 2.0 Diesel 2010
Excellent, very happy with this battery,
5
AL, United Kingdom -
Great product , value and delivery service.
5
NR - Wimborne, United Kingdom -
Fitted To: Bmw Csl 3.0 Petrol 1974
Good solid value
5
PSR - Gloucester, United Kingdom -
Description
S5 008 Bosch Car S5 Battery
Bosch Group are one of the leading battery manufacturer companies in the world and have been delivering quality German engineering in the automotive industry for more than 100 years! Bosch is a world renown company name that have and still are leading the way for many technological innovations.
The Bosch S5 Battery is the powerhouse for recent and upmarket car models. The S5 Bosch car battery is the perfect combination of power and performance. Backed by a 5 year car battery warranty means the Bosch S5 Car Battery is here to stay. With the latest technology and innovative design ensure that Bosch Car Batteries will be ahead of the game, now and in the future. They are also completely maintenance free making them a very convenient option.
Bosch S5 WET Technology - Wet lead acid batteries are the ideal choice for high range non start-stop vehicles with average to high electrical needs. They ensure for reliable long service life and reliable starting power.
Maintenance Free
5 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery or application before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












