A16 Varta Black Dynamic Car Battery 12V 40Ah Type 202 540406034
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Varta |
| Product Code | A16 |
| DIN | 540 406 034 |
| Range | Varta Black |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 40 Ah |
| CCA (EN) | 340 A |
| Length | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Other References | 540406034 |
| Weight | 15 Kg |
| Guarantee | 3 Years |
£ 46.14 inc. VAT













