CTEK Lithium XS Charger and Conditioner 12V 5A - 40-003
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
| Customer Rating |
5.0 From 54 Reviews |
| Brand | CTEK |
| Charge Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 5 A |
| Length | 168 mm |
| Width | 65 mm |
| Height inc. terms | 40 mm |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 5 Ah - 60 Ah |
| Trickle Charge | 1 Ah - 120 Ah |
| Guarantee | 5 Years |
| Barcode (EAN) | 7340103400035 |
View AllLatest Customer Reviews
First Class service and delivery from Tayna. The CTEK charger is perfect for my Campervan and was easy to use and install.
5
IM - NORTHUMBERLAND, United Kingdom -
sold this product on. unable to give a full review.
4
cac - Hemel Hempstead, United Kingdom -
Works perfectly with my Triumph battery.
5
PB - Derbyshire, United Kingdom -
Excellent fast transaction and delivery, extremely helpful in all respects, phone calls answered and replied to very promptly, many thanks, David.
5
DL - Norfolk, United Kingdom -
Perfect. Difficult sourcing this product but Tayna saved the day.
5
MK - Crowborough, United Kingdom -
Description
CTEK Lithium XS Charger and Conditioner 12V 5A
The LITHIUM XS is an advanced microprocessor controlled charger and maintainer specially designed for Lithium (12V LiFePO4) batteries.
Manufacturer Codes: 40-003 / 56-899
Charging Specifications:
• Charges 12V Batteries
• Charges batteries of 5Ah - 60Ah
• Trickle charges batteries up to 120Ah
• Can charge Lithium batteries
• Comes with croc clips and eyelet connectors
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.









