Maypole MP7402 12V 0.5A Automatic Trickle Battery Charger
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Maypole |
| Charge Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 0.5 A |
| Trickle Charge | 1 Ah - 100 Ah |
| Guarantee | 1 Year |
£ 14.16 inc. VAT

| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Maypole |
| Charge Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 0.5 A |
| Trickle Charge | 1 Ah - 100 Ah |
| Guarantee | 1 Year |
£ 14.16 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Maypole |
| Product Code | MP7403 |
| Charge Voltage | 6/12 V |
| Charge Rate | 1.5 A |
| Weight | 0.4 Kg |
| 6V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 120 Ah |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 120 Ah |
| Trickle Charge | 1.2 Ah - 120 Ah |
| Guarantee | 1 Year |
£ 29.75 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Maypole |
| Charge Voltage | 6/12 V |
| Charge Rate | 4 A |
| 6V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 120 Ah |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 120 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| Guarantee | 1 Year |
£ 27.57 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Maypole |
| Product Code | MP7428 |
| Charge Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 8 A |
| Weight | 0.83 Kg |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 192 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| Guarantee | 1 Year |
£ 30.00 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Maypole |
| Charge Voltage | 12/24 V |
| Charge Rate | 30 A |
| Length | 343 mm |
| Width | 310 mm |
| Height | 216 mm |
| 12V Charge Capacity (up to) | 120 Ah - 320 Ah |
| 24V Charge Capacity (up to) | 120 Ah - 320 Ah |
| Trickle Charge | No |
| Guarantee | 1 Year |
£ 79.00 inc. VAT