MK 24V 5Amp Mobility Battery Charger with 3-pin plug - LS24/5
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Our recommended replacement is below.
Numax Mobility Battery Charger 24V 4A
Technical Specification
| Customer Rating |
4.8 From 5 Reviews |
| Brand | MK Battery |
| Product Code | LS24/5 |
| Charge Voltage | 24 V |
| Charge Rate | 5 A |
| Length | 178 mm |
| Width | 102 mm |
| Height | 64 mm |
| Other References | Mobility 3 Pin Plug |
| 24V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 60 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| Guarantee | 1 Year |
View AllLatest Customer Reviews
yes I am very happy now since I got the charger, I have now got my scooter back in working order.thanks a lot.
5
BF - Bishop Auckland, United Kingdom -
Just what we expected. Good delivery times.
4
Diana Morgan - Bristol -
EXECELLENT SERVICE THANKYOU FOR YOUR HELP
5
Mr J Weakley - Guildford -
Our purchase from you was smooth, effortless and very efficient. Well done !!
5
USER7147 -
Very helpfull in communications, Prompt delivery with the items well packed for protection. Fast responce and service throughout. Very Good and very pleased.
5
USER3016 -
Description
MK 24V 5Amp Mobility Battery Charger with 3-pin plug
MK Battery is a leading global supplier of the highest quality Sealed VRLA batteries for use in deep-cycle and standby power applications dating their history back to 1983. MK Battery provides the highest quality and most environmentally responsible battery solutions for specialised deep-cycle and standby power applications. MK Battery are committed to offering the most reliable products, world-class service and support, and maximum overall value to the diverse markets globally.
This charger is a 24V 5A Automatic battery charger for sealed lead-acid and gel mobility batteries.
Charging Specifications:
• Charges 12V Batteries for a 24V Mobility set up
• Charges batteries of 20Ah - 60Ah
• Maintenance Mode
• Can charge WET and GEL batteries
• Comes with a 3 pin mobility connector
*Please refer to the Data Sheet for more technical specifications
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.







