RING RCB104 Battery Charger 12V 4A
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Ring |
| Charge Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 4 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 50 Ah |
| Trickle Charge | No |
| Guarantee | 1 Year |
£ 24.58 inc. VAT

| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Ring |
| Charge Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 4 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 50 Ah |
| Trickle Charge | No |
| Guarantee | 1 Year |
£ 24.58 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Ring |
| Charge Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 6 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 70 Ah |
| Trickle Charge | No |
| Guarantee | 1 Year |
£ 34.98 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Ring |
| Charge Voltage | 6/12 V |
| Charge Rate | 6 A |
| 6V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 70 Ah |
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 70 Ah |
| Trickle Charge | No |
| Guarantee | 1 Year |
£ 31.17 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Ring |
| Charge Voltage | 6/12 V |
| Charge Rate | 8 A |
| 6V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 120 Ah |
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 120 Ah |
| Trickle Charge | No |
| Guarantee | 1 Year |
£ 40.41 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Ring |
| Charge Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 12 A |
| 6V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 180 Ah |
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 180 Ah |
| Trickle Charge | No |
| Guarantee | 1 Year |
£ 60.21 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Ring |
| Charge Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 12 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 25 Ah - 300 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| Guarantee | 1 Year |
£ 114.70 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Ring |
| Charge Voltage | 6/12 V |
| Charge Rate | 4 A |
| 6V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 40 Ah |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 90 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| Guarantee | 1 Year |
£ 23.84 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Ring |
| Charge Voltage | 6/12 V |
| Charge Rate | 6 A |
| 6V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 50 Ah |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 110 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| Guarantee | 1 Year |
£ 42.80 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Ring |
| Charge Voltage | 12/24 V |
| Charge Rate | 8 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 150 Ah |
| 24V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 70 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| Guarantee | 1 Year |
£ 41.64 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Ring |
| Product Code | RSP1000 |
| Power Source | Solar |
| Power Content | 10 Watts |
| Charge Voltage | 12 V |
| Length | 370 mm |
| Width | 235 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 1.092 Kg |
| Guarantee | 1 Year |
£ 28.61 inc. VAT