Gates Aux Belt Tensioner T36160
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Width | 29 mm |
| Outer Diameter | 110 mm |
| Product Feature 1 | DriveAlign™ |
| Surface | Smooth |
| Function | Tensioner Pulley, v-ribbed belt |
£ 42.74 inc. VAT

Tensioners from trusted brands like Gates are designed to meet the highest standards of quality and performance. These components are engineered by experts to match Original Equipment (OE) specifications, ensuring precise fit and functionality. Built with rigorous tolerances, they deliver optimal performance, contributing to the efficiency and longevity of power transmission systems.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Width | 29 mm |
| Outer Diameter | 110 mm |
| Product Feature 1 | DriveAlign™ |
| Surface | Smooth |
| Function | Tensioner Pulley, v-ribbed belt |
£ 42.74 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Width | 23 mm |
| Outer Diameter | 70 mm |
| Product Feature 1 | DriveAlign™ |
| Function | Tensioner Pulley, v-ribbed belt |
£ 22.67 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Width | 25 mm |
| Outer Diameter | 84 mm |
| Product Feature 1 | DriveAlign™ |
| Bolt Diameter | 12 mm |
| Inner Diameter | 12 mm |
| Surface | Smooth |
| Function | Tensioner Pulley, v-ribbed belt |
£ 16.50 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Width | 22 mm |
| Outer Diameter | 70 mm |
| Product Feature 1 | DriveAlign™ |
| Function | Tensioner Pulley, v-ribbed belt |
£ 46.08 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Width | 36 mm |
| Material | Metal |
| Outer Diameter | 74 mm |
| Product Feature 1 | FleetRunner™ |
| Function | Deflection/Guide Pulley, V-ribbed belt |
£ 56.86 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Width | 27 mm |
| Material | Metal |
| Outer Diameter | 80 mm |
| Product Feature 1 | DriveAlign™ |
| Inner Diameter | 17 mm |
| Surface | Smooth |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
£ 47.67 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Width | 45.4 mm |
| Outer Diameter | 65 mm |
| Product Feature 1 | DriveAlign™ |
| Function | Tensioner Pulley, v-ribbed belt |
| Number of Grooves | 0 |
£ 103.32 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Width | 34 mm |
| Material | Metal |
| Outer Diameter | 70 mm |
| Product Feature 1 | FleetRunner™ |
| Bolt Diameter | 16 mm |
| Surface | Smooth |
| Function | Tensioner Pulley, V-ribbed belt |
£ 39.51 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Width | 20.5 mm |
| Outer Diameter | 73 mm |
| Product Feature 1 | DriveAlign™ |
| Product Feature 2 | with grooves |
| Function | Tensioner Pulley, v-ribbed belt |
| Number of Grooves | 4 |
£ 52.76 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Width | 22 mm |
| Outer Diameter | 73 mm |
| Product Feature 1 | DriveAlign™ |
| Inner Diameter | 8 mm |
| Function | Tensioner Pulley, v-ribbed belt |
£ 26.72 inc. VAT