Gates Balance Shaft Belt 5436XS
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Length | 792 mm |
| Width | 19.1 mm |
| Colour | Black |
| Product Feature 1 | PowerGrip™ |
| Number of Teeth | 99 |
| Part Number of Recommended Special Tools | STT-1 |
| Function | Timing Belt |
| Tensile Cord Material | Fiberglass |
| Belt Material | HNBR (hydrogenated nitrile butadiene rubber) |
| Tooth Pitch | 8 mm |
£ 21.14 inc. VAT







