Gates Racing Timing Belt T125RB
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Length | 1424 mm |
| Width | 25 mm |
| Colour | Blue |
| Product Feature 1 | RPM™ Racing Timing Belt |
| Product Feature 4 | OE Improved |
| Number of Teeth | 178 |
| Function | Timing Belt |
| Belts | with trapezoidal tooth profile |
| Version | Reinforced Part |
| Belt Material | HNBR (hydrogenated nitrile butadiene rubber) |
| Tensile Cord Material | Fiberglass |
| Tooth Pitch | 8 mm |
£ 51.69 inc. VAT






