D2R (85126) 85V RING Xenon HID Headlight Reflector Bulb R851265K
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | RING |
| Product Code | R851265K |
| Other References | D2R |
| Cap Type | P32d-3 |
| Pack Quantity | Single |
| Bulb Technology | HID XENON |
| Bulb Power | 35 W |
| Bulb Voltage | 85 V |
| Bulb Length | 77 mm |
| Bulb Diameter | 32 mm |
| Bulb Colour | White |
| Colour Temperature | 5500K |
| Barcode (EAN) | 5055175237589 |
Description
RING
RING Automotive is a leading European brand in vehicle lighting, auto electrics and car accessory products. RING offer the most comprehensive car bulb range on the market. All their auto bulbs are E marked and tested to the highest standards.
RING AUTO BULBS - High performance Xenon HID D2R OEM bulb. Puts up to 20% more light on the road and has whiter light output compared to a standard Xenon HID bulb - provides better driving conditions and gives a high spec finish to your car. Includes three year warranty.
Key Features
• OEM D2R Xenon HID bulb
• +20% Performance Upgrade
• Direct replacement for OE fitted bulb
• 5500K crisp white colour temperature
• Long life - 3000 hour
• E approved and road legal
• 1 year warranty - Please note: For a total 3 year warranty, RING Bulbs can be registered on the RING Automotive website. This must be done within 30 days of purchase.
*Please refer to your vehicles handbook under 'lighting' for correct bulb fitment guides
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.








