P21W (241) 24V RING Premium LED Signalling Bulb RB2416LED
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | RING |
| Product Code | RB2416LED |
| Other References | P21W |
| Cap Type | BA15s |
| Pack Quantity | Single |
| Bulb Technology | LED |
| Bulb Fitment Type | Bayonet |
| Bulb Power | 3.1 W |
| Bulb Voltage | 24 V |
| Bulb Length | 51 mm |
| Bulb Diameter | 19 mm |
| Bulb Colour | Ice White |
| Colour Temperature | 6000K |
| Lumens | 530 lm |
| Barcode (EAN) | 5055175237282 |
Description
RING
RING Automotive is a leading European brand in vehicle lighting, auto electrics and car accessory products. RING offer the most comprehensive car bulb range on the market. All their auto bulbs are E marked and tested to the highest standards.
RING AUTO BULBS
Key Features
• A single 24V LED upgrade that is a direct replacement for R241 P21W bulb
• Produces 6000K white light
• 530 lumens - brighter than a standard 241 bulb
• Illuminates quicker than a standard bulb
• Last at least 5 times the life of a standard bulb
• LEDs are not E marked and are for off road use only
• Warranty Period - 1 Year - Please note: RING Bulbs can be registered on the RING Automotive website for their warranty. This must be done within 30 days of purchase.
*Please refer to your vehicles handbook under 'lighting' for correct bulb fitment guides
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.







