H4 UEC (P45t/012) RING Halogen Headlight Bulb RU12
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | RING |
| Product Code | RU12 |
| Other References | P43t H4 |
| Cap Type | P43t |
| Pack Quantity | Single |
| Bulb Technology | Halogen |
| Bulb Power | 60/55 W |
| Bulb Voltage | 12 V |
| Bulb Length | 82 mm |
| Bulb Diameter | 47 mm |
| Barcode (EAN) | 5011274101213 |
Description
RING
RING Automotive is a leading European brand in vehicle lighting, auto electrics and car accessory products. RING offer the most comprehensive car bulb range on the market. All their auto bulbs are E marked and tested to the highest standards.
RING AUTO BULBS - 12V 60/55W UEC P45t. The Ring 012 is a replacement headlamp bulb.
Key Features
• Single Blister Pack
• Manufactured to OEM quality
• Halogen Bulb
• ECE not applicable
• Road legal
• Warranty Period - 1 Year - Please note: RING Bulbs can be registered on the RING Automotive website for their warranty. This must be done within 30 days of purchase.
*Please refer to your vehicles handbook under 'lighting' for correct bulb fitment guides
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.








