H6W (434) RING Side & Tail Miniature Halogen Bulb RU434
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | RING |
| Product Code | RU434 |
| Other References | H6W |
| Cap Type | BAX9s |
| Pack Quantity | Single |
| Bulb Technology | Halogen |
| Bulb Fitment Type | Bayonet |
| Bulb Power | 6 W |
| Bulb Voltage | 12 V |
| Bulb Length | 31 mm |
| Bulb Diameter | 9 mm |
| Barcode (EAN) | 5011274143411 |
Description
RING
RING Automotive is a leading European brand in vehicle lighting, auto electrics and car accessory products. RING offer the most comprehensive car bulb range on the market. All their auto bulbs are E marked and tested to the highest standards.
RING AUTO BULBS - The Ring R434 is a replacement H6W side or tail bulb.
Key Features
• Single Blister Pack
• Halogen Bulb
• Direct Replacement Bulb
• Manufactured to OEM quality
• E marked for legal use on UK roads
• Warranty Period - 1 Year - Please note: RING Bulbs can be registered on the RING Automotive website for their warranty. This must be done within 30 days of purchase.
*Please refer to your vehicles handbook under 'lighting' for correct bulb fitment guides
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.








