D2S (85122) RING +100% Performance Xenon HID Headlight Projector Bulb RU85122100
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | RING |
| Product Code | RU85122100 |
| Other References | D2S |
| Cap Type | P32d-2 |
| Pack Quantity | Single |
| Bulb Technology | HID XENON |
| Bulb Power | 35 W |
| Bulb Voltage | 85 V |
| Bulb Length | 77 mm |
| Bulb Diameter | 32 mm |
| Colour Temperature | 4100K |
| Barcode (EAN) | 5055175243566 |
Description
RING
RING Automotive is a leading European brand in vehicle lighting, auto electrics and car accessory products. RING offer the most comprehensive car bulb range on the market. All their auto bulbs are E marked and tested to the highest standards.
RING AUTO BULBS - Xenon High Intensity Discharge (HID) bulbs are now being fitted as standard to many vehicles. They give bright, white light output - and have a long life (around 3000 hours). Unlike conventional auto bulbs, they don't have a filament, so they aren't as easily damaged by the vibrations from your vehicle.
Key Features
• Ring Xenon HID bulbs are OE manufactured
• 100% more light on the road ahead
• 4100K colour temperature
• Long life – 3000 hours
• E Approved / Road legal
• 1 year warranty - Please note: For a total 3 year warranty, RING Bulbs can be registered on the RING Automotive website. This must be done within 30 days of purchase.
*Please refer to your vehicles handbook under 'lighting' for correct bulb fitment guides
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.








