HIR2 (9012) 12V RING Halogen Headlight Bulb RU9012
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | RING |
| Product Code | RU9012 |
| Other References | HIR2 |
| Cap Type | PX22d |
| Pack Quantity | Single |
| Bulb Technology | Halogen |
| Bulb Power | 55 W |
| Bulb Voltage | 12 V |
| Bulb Length | 74 mm |
| Bulb Diameter | 46 mm |
| Barcode (EAN) | 5055175247915 |
Description
RING
RING Automotive is a leading European brand in vehicle lighting, auto electrics and car accessory products. RING offer the most comprehensive car bulb range on the market. All their auto bulbs are E marked and tested to the highest standards.
RING AUTO BULBS - Replacement HiR2 halogen headlamp bulb.
Key Features
• Single Blister Pack
• Headlamp Bulb
• Direct Replacement Bulb
• E approved and road legal
• Warranty Period - 1 Year - Please note: RING Bulbs can be registered on the RING Automotive website for their warranty. This must be done within 30 days of purchase.
*Please refer to your vehicles handbook under 'lighting' for correct bulb fitment guides
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.








