P21W (382) 12V RING Performance LED Signalling Bulbs RW382DLED
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | RING |
| Product Code | RW382DLED |
| Other References | P21W |
| Cap Type | BA15s |
| Pack Quantity | Two Pack |
| Bulb Technology | LED |
| Bulb Fitment Type | Bayonet |
| Bulb Power | 4 W |
| Bulb Voltage | 12 V |
| Bulb Length | 48 mm |
| Bulb Diameter | 19 mm |
| Bulb Colour | Ice White |
| Colour Temperature | 7000K |
| Lumens | 560 lm |
| Barcode (EAN) | 5055175237084 |
Description
RING
RING Automotive is a leading European brand in vehicle lighting, auto electrics and car accessory products. RING offer the most comprehensive car bulb range on the market. All their auto bulbs are E marked and tested to the highest standards.
RING AUTO BULBS - Performance LED P21W 382 upgrade for a crisp, white 7000K light and high spec look. Features 3D LED technology to distribute light 270°, unlike a standard LED that distributes light at 90°. Ideal to colour match to high performance headlights or LED daytime running lamps. Lasts up to 6x longer than a standard bulb, and comes with a six year guarantee. No wiring changes needed - simply plug in and play.
Key Features
• P21W 382 Performance LED upgrade
• 3D LED technology for 270° light distribution
• Twin pack
• 560 lumen light output
• 7000K ice white colour temperature
• Long life: last up to 6x longer than a standard bulb
• Faster light up, for more reaction time for other drivers on the road
• Off road and interior use only
• 1 year warranty - Please note: For a total 6 year warranty, RING Bulbs can be registered on the RING Automotive website. This must be done within 30 days of purchase.
*Please refer to your vehicles handbook under 'lighting' for correct bulb fitment guides
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.








