H1A (448) RING Premium Precision Halogen Headlight Bulbs RW448EQ
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | RING |
| Product Code | RW448EQ |
| Other References | H1 |
| Cap Type | P14.5s |
| Pack Quantity | Two Pack |
| Bulb Technology | Halogen |
| Bulb Power | 55 W |
| Bulb Voltage | 12 V |
| Bulb Length | 60 mm |
| Bulb Diameter | 20 mm |
| Barcode (EAN) | 5011274144845 |
Description
RING
RING Automotive is a leading European brand in vehicle lighting, auto electrics and car accessory products. RING offer the most comprehensive car bulb range on the market. All their auto bulbs are E marked and tested to the highest standards.
RING AUTO BULBS - Premium H1 headlamps. The precisely engineered filament, high quality materials and compact glass envelop all combine to give a superior beam pattern and longer life. Designed to minimise discolouration of headlight components and to maintain performance over the life of the bulb.
Key Features
• Twin Blister Pack
• Premium H1 headlamp
• Cap Type - P14.5s H1A UV Cut
• Superior beam pattern for better light distribution on the road
• Precisely engineered filament
• Longer life
• Maintains performance throughout the life of the bulb
• E approved and road legal
• Warranty Period - 1 Year - Please note: RING Bulbs can be registered on the RING Automotive website for their warranty. This must be done within 30 days of purchase.
*Please refer to your vehicles handbook under 'lighting' for correct bulb fitment guides
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.








