110 Autobatt Car Battery 12V
Technical Specification
| Customer Rating |
4.0 From 2 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | AUTOBATT |
| Product Code | 110 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 80 Ah |
| CCA (EN) | 700 A |
| Length | 315 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Weight | 21 Kg |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 5060518624599 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Service-Good. Packaging-excellent. Product-Cheap looking excuse for a large battery. I can't give an honest star rating (hence 3) or judge it's reliability at the moment as it's brand new and the weather is very mild but if the appearance is anything to go by, it looks like these units are basic mass produced units with a sticker slapped on by whomever. The main sticker on the side wasn't even on straight with a good proportion of it was hanging off when removed from the box. Was expecting a maintenance free sealed battery. It is maintenance free but not sure about sealed. Two bungs were advised to be removed at the earliest opportunity. Hope I'm wrong but I I wouldn't be surprised if it doesn't last very long which I why I requested a proper dated purchase receipt. Time will tell. I guess I could have paid more for a better known make. Time will tell...
3
GC - Meopham, United Kingdom -
yes it is a good battery
5
cp - Gloucestershire, United Kingdom -
Fitted To: discovery 1 200 tdi 2.5 Diesel 1992
Description
110 Autobatt Car Battery
The Autobatt battery brand name is quickly becoming one of the best budget batteries on the market for the car battery market. With the highest power and performance at an affordable competitive price. Autobatt Batteries are designed to cope with modern day power demands. Autobatt batteries specifically benefit from budget friendly prices!
Autobatt WET lead acid batteries are the ideal choice for standard non start stop vehicles with minimal electrical needs. Reliable long service life, reliable starting power.
Now with 30% extra power guarantee: 4 years guarantee instead of 3 years.
Maintenance Free
4 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery or application before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.










