Bosch Auxiliary Battery S5AX3
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Voltage | 12 Volts |
| Capacity (C20) | 11 Ah |
| CCA (EN) | 180 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Height | 130 mm |
£ 88.59 inc. VAT

Bosch Car Batteries are renowned for reliability and service life. With their excellent performance and long warranties, Bosch are a fantastic choice of battery for any vehicle.
Bosch's car batteries are split into 3 main groups; S3, S4 and S5. The S3 range is aimed at older cars with small engines. The S4 range is perfect for most modern vehicles with the S5 range being designed for high end, top of the range cars.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Voltage | 12 Volts |
| Capacity (C20) | 11 Ah |
| CCA (EN) | 180 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Height | 130 mm |
£ 88.59 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Voltage | 12 Volts |
| Capacity (C20) | 13 Ah |
| CCA (EN) | 200 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Height | 145 mm |
£ 106.08 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Voltage | 12 Volts |
| Capacity (C20) | 50 Ah |
| CCA (EN) | 550 A |
| Length | 207 mm |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
£ 140.04 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Voltage | 12 Volts |
| Capacity (C20) | 40 Ah |
| CCA (EN) | 420 A |
| Length | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
£ 149.59 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Voltage | 12 Volts |
| Capacity (C20) | 50 Ah |
| CCA (EN) | 540 A |
| Length | 207 mm |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
£ 181.51 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Bosch |
| Product Code | S3 003 |
| DIN | 545 413 040 |
| Range | Bosch S3 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 45 Ah |
| CCA (EN) | 400 A |
| Length | 207 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Weight | 11.76 Kg |
| Guarantee | 3 Years |
£ 59.90 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Bosch |
| Product Code | S3 005 |
| DIN | 556 400 048 |
| Range | Bosch S3 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 56 Ah |
| CCA (EN) | 480 A |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Weight | 14.19 Kg |
| Guarantee | 3 Years |
£ 67.62 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Bosch |
| Product Code | S3 007 |
| DIN | 570 144 064 |
| Range | Bosch S3 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 70 Ah |
| CCA (EN) | 640 A |
| Length | 278 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Weight | 16.75 Kg |
| Guarantee | 3 Years |
£ 84.56 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Bosch |
| Product Code | S3 017 |
| DIN | 545 079 030 |
| Range | Bosch S3 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 45 Ah |
| CCA (EN) | 300 A |
| Length | 219 mm |
| Width | 135 mm |
| Height inc. terms | 225 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 50.94 inc. VAT