S3 001 Bosch Car Battery 12V 41Ah Type 063 S3001
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 46 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Bosch |
| Product Code | S3 001 |
| DIN | 541 400 036 |
| Range | Bosch S3 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 41 Ah |
| CCA (EN) | 360 A |
| Length | 207 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Weight | 12 Kg |
| Guarantee | 3 Years |
| Barcode (EAN) | 4047023479204 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Tanya Batteries was the only place I could find this exact match battery for my 2008 Ford Fiesta Zetec Blue at a good price. Battery came really well packaged and was delivered quickly. Took a few minutes to install in the car and has proved to be very reliable; car now starts instantly and battery retains full charge even though I'm not driving that often.
5
HF - Milton Keynes, United Kingdom -
Fitted To: Ford Fiesta 1400 Petrol 2008
The battery is excellent.It is working well so far I don't have any complaints.
5
RC - Edinburgh, United Kingdom -
Fitted To: Waxhaul Astra 1.4 Petrol 2011
Excellent bettery and first rate service!
5
dc - Telford, United Kingdom -
Had a client who was struggling to start his estate mower and suggested he put a new battery in it. checked existing unit and found identical replacement. was delivered within 72 hours and now have a happy client.
5
MB - Lincolnshire, United Kingdom -
Fitted To: Ransomes Estate Mower
Really easy service to us. Great prices.
5
AK - Milton Keynes, United Kingdom -
Description
S3 001 Bosch Car S3 Battery
Bosch Group are one of the leading battery manufacturer companies in the world and have been delivering quality German engineering in the automotive industry for more than 100 years! Bosch is a world renown company name that have and still are leading the way for many technological innovations.
The Bosch S3 Battery is the economical solution for many older cars that provides optimum starting power and long service life. It uses full frame grid technology, highly protective pocket separators and robust connections inside to extend lifetime and maximise reliability. The S3 Bosch car battery is the perfect combination of power and performance. Backed by a 3 year car battery warranty which the make it a great choice. With the latest technology and innovative design ensure that Bosch Car Batteries will be ahead of the game, now and in the future. They are also completely maintenance free making them a very convenient option.
Bosch WET Technology - Wet lead acid batteries are the ideal choice for standard non start stop vehicles with minimal electrical needs. Ensures for reliable long service life and reliable starting power. With 15% more cranking power than equivalent batteries.
Maintenance Free
3 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery or application before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












