S4 013 Bosch Car Battery 12V 95Ah Type 019 S4013
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 312 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Bosch |
| Product Code | S4 013 |
| DIN | 595 402 080 |
| Range | Bosch S4 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 95 Ah |
| CCA (EN) | 800 A |
| Length | 353 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 4047023479471 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Perfect battery for my car, easy to install.
5
OG - Derby, United Kingdom -
Fitted To: Volvo V70 2.4 Diesel 2003
As always an excellent battery.
5
RH - Knutsford, United Kingdom -
Fitted To: BMW 5 Series E39 540i 4400cc Petrol 2002
VERY HAPPY. DELIVERED REALLY WELL WRAPPED AND FULLY CHARGED READY TO GO.BEST PRICE ON THE NET
5
Sw - Wickford , United Kingdom -
Fitted To: FORD GALAXY 1900 Diesel
Great product and service , price.
5
SB - Leicestershire, United Kingdom -
Fitted To: Aston Martin DB7 Vantage 6.0 Petrol 2003
As per original battery. Delivery is exceptional. Well packaged too.
5
KB - Greenford, United Kingdom -
Fitted To: Range Rover Sport 3000 Diesel 07
Description
S4 013 Bosch Car S4 Battery
Bosch Group are one of the leading battery manufacturer companies in the world and have been delivering quality German engineering in the automotive industry for more than 100 years! Bosch is a world renown company name that have and still are leading the way for many technological innovations.
The Bosch S4 Battery ensures a powerful start for all types of vehicles, even asian models and offers an excellent long service life. The S4 Bosch car battery is the perfect combination of power and performance. The S4 series uses full frame grid technology, highly protective pocket separators and robust connections inside to extend lifetime and maximise reliability. Backed by a 4 year car battery warranty makes the Bosch S4 Car Battery a great choice. With the latest technology and innovative design ensures that Bosch Car Batteries will be ahead of the game, now and in the future. They are also completely maintenance free making them a very convenient option.
Bosch WET Technology - Wet lead acid batteries are the ideal choice for mid range non start stop vehicles with average electrical needs. Ensures for reliable long service life and reliable starting power.
Maintenance Free
4 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery or application before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












