S4 E40 Bosch Car Battery 12V 65Ah Type 005L EFB S4E40
Technical Specification
| Customer Rating |
5.0 From 42 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Bosch |
| Product Code | S4 E40 |
| DIN | 565 501 065 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | EFB |
| Capacity (C20) | 65 Ah |
| CCA (EN) | 650 A |
| Length | 232 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 225 mm |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 4047026328998 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Perfect.
5
JR - South Croydon, United Kingdom -
Fitted To: Mazda CX-5 2.0L Petrol 2015
It's a car battery!
4
AR - Stoke on Trent, United Kingdom -
Fitted To: Subaru XV E-Boxer 2L Hybrid 2022
I'm happy with your product fast delivery as well
5
ST - Walsall, United Kingdom -
Quality product. Met all expectations and working well.
5
MP, United Kingdom -
Fitted To: Mazda CX30 2L Petrol 2022
So far so good nonissues
5
SQ - Wigan, United Kingdom -
Fitted To: Mazda 20q5 1.5 Petrol
Description
S4 E40 Bosch Car S4 Battery - EFB (Enhanced Flooded Battery)
Bosch Group are one of the leading battery manufacturer companies in the world and have been delivering quality German engineering in the automotive industry for more than 100 years! Bosch is a world renown company name that have and still are leading the way for many technological innovations.
The Bosch S4 EFB Battery ensures a powerful start for recent vehicle models and upmarket models with start/stop systems and several electrical power use systems. The S4 EFB Bosch car battery is the perfect combination of power and performance. Using full frame grid technology, highly protective pocket separators and robust connections inside to extend lifetime and maximise reliability. Backed by a 4 year car battery warranty makes the Bosch S4 EFB Car Battery a great choice. With the latest technology and innovative design ensures that Bosch Car Batteries will be ahead of the game, now and in the future. They are also completely maintenance free making them a very convenient option.
Bosch EFB Technology batteries are the ideal choice for hybrid and start-stop vehicles with average to high electrical needs. It is in most cases important to replace EFB technology for EFB to ensure best performance of the vehicle requirements and battery. The technology: EFB (Enhanced Flooded Battery): positive plate coated with polyester scrim ensures additional retention of the active material and a high deep-cycle resistance.
Maintenance Free
4 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery or application before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.











