S5 013 Bosch Car Battery 12V 100Ah Type 019 S5013
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 451 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Bosch |
| Product Code | S5 013 |
| DIN | 600 402 083 |
| Range | Bosch S5 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 100 Ah |
| CCA (EN) | 830 A |
| Length | 353 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 5 Years |
| Barcode (EAN) | 4047023479495 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Perfect fit and speedy delivery
5
gs - Aberdeen, United Kingdom -
This was chosen based on previous experience of a Bosch battery which lasted 9 years in the same vehicle. The price was very competitive and delivery excellent, all in all very satisfactory.
5
RA - Wellingborough, United Kingdom -
Fitted To: Mercedes E class
Excellent product, excellent price, speedy delivery. What more could anyone want?
5
DTSI - St Albans, United Kingdom -
Great Service
5
PM - Hull, United Kingdom -
Fitted To: Mobile Home Fiat 2.3 l Diesel 2021
Great servi ce Excellent powerful battery. BOSCH S5 100
5
AS - Glasgow, United Kingdom -
Description
S5 013 Bosch Car S5 Battery
Bosch Group are one of the leading battery manufacturer companies in the world and have been delivering quality German engineering in the automotive industry for more than 100 years! Bosch is a world renown company name that have and still are leading the way for many technological innovations.
The Bosch S5 Battery is the powerhouse for recent and upmarket car models. The S5 Bosch car battery is the perfect combination of power and performance. Backed by a 5 year car battery warranty means the Bosch S5 Car Battery is here to stay. With the latest technology and innovative design ensure that Bosch Car Batteries will be ahead of the game, now and in the future. They are also completely maintenance free making them a very convenient option.
Bosch S5 WET Technology - Wet lead acid batteries are the ideal choice for high range non start-stop vehicles with average to high electrical needs. They ensure for reliable long service life and reliable starting power.
Maintenance Free
5 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery or application before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












