Type 183 Classic Car Hard Rubber Battery 12V 65Ah
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Please contact us to enquire about an alternative product.
188.18OutOfStock
Technical Specification
| Customer Rating |
5.0 From 1 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Shield |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 65 Ah |
| CCA | 450 A |
| Length | 332 mm |
| Width | 133 mm |
| Height inc. terms | 203 mm |
| Height exc. terms | 178 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Excellent period looking battery. Great quality and service from Supplier with delivery. Would recommend this company and cheaper than others when compared online.
5
TY - Bromley, United Kingdom -
Description
Classic Hard Rubber Battery
Voltage - 12V
Capacity - 65AH
CCA(SAE) - 450A
Dimensions(mm)
332 x 133 x 203
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












