Type 242 Classic Car Hard Rubber Battery 12V 70Ah
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 19 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Shield |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 70 Ah |
| CCA (EN) | 500 A |
| Length | 305 mm |
| Width | 171 mm |
| Height inc. terms | 227 mm |
| Guarantee | 1 Year |
| Barcode (EAN) | 5060196061020 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Everything went well,delivery was when you said it would and the battery was very well packed.
5
FT - Hailsham, United Kingdom -
Fitted To: Jaguar My 2
very authentic well made product looks right in my sunbeam 1954 alpine.
5
er - Saltburn-by-the-Sea, United Kingdom -
Fitted To: sunbeam talbot alpine mk1 2267 Petrol 1954
Great battery at a sensible price. Great service from these guys and evert care taken in delivery ??
5
MG - East Sussex, United Kingdom -
Very pleased with my new battery. Haven't been out in the car yet, but have had it running. Thank you for your service. Ted.
5
MLR - Dyffryn Ardudwy, United Kingdom -
Fitted To: Daimler Sp2502 2,500 cc Petrol 1961
Excellent service . Seems like a good product
5
lt - Solihull, United Kingdom -
Fitted To: Ford Zephyr 2553cc 1961
Description
Classic Hard Rubber Battery
Voltage - 12V
Capacity - 70AH
CCA(SAE) - 500A
Dimensions(mm)
305 x 171 x 227
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












