Type 279 Classic Car Hard Rubber Battery 12V 70Ah
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 8 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Shield |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 70 Ah |
| Length | 490 mm |
| Width | 110 mm |
| Height inc. terms | 220 mm |
| Other References | 570 016 036 Slim Fit, Exide W279BX |
| Guarantee | 1 Year |
| Barcode (EAN) | 5060196061037 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Really great support and service! And it worked a treat too! Regards and thanks to Nathan George
5
GL - St. Neots, United Kingdom -
Fitted To: Buick 8 5 litre Petrol Eul516
Perfect for my 1935 MG PA! Arrived promtly on pallet to prevent damage.
5
JB - Brighouse, United Kingdom -
Excellent service, very pleasant dealing with Caitlin, hassle free transaction and the battery arrived palleted and undamaged in 36hours. Put the battery on charge for 2/3hours as Caitlin advised and the Riley started instantly when installed.
5
RS - Swindon, United Kingdom -
Fitted To: Riley Lynx 12/4 1500cc Petrol 1936
Very helpful and a good range of batteries
5
RH - Carnforth, United Kingdom -
Fitted To: MG 1934 PA 847cc Petrol 1934
Good price, appreciated the availability of this unusual battery, and quick & easy delivery. It does arrive on a pallet which is not taken away by the delivery driver.
5
MP - West Malling, United Kingdom -
Fitted To: Cadillac Fleetwood 5.7 Petrol 1955
Description
Classic Hard Rubber Battery
Voltage - 12V
Capacity - 70AH
CCA(SAE) - 500A
Dimensions(mm)
490 x 110 x 220
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.











