Type 280 Classic Car Hard Rubber Battery 6V 150Ah
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Shield |
| Voltage | 6 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 150 Ah |
| Length | 503 mm |
| Width | 98 mm |
| Height inc. terms | 192 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Product Videos
Description
Classic Hard Rubber Battery
Voltage - 6V
Capacity - 150AH
Dimensions(mm)
503 x 98 x 192
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.











