Type 291 Classic Car Hard Rubber Battery 12V 57Ah
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
| Customer Rating |
4.0 From 6 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Shield |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity | 57 Ah |
| CCA | 470 A |
| Length | 250 mm |
| Width | 168 mm |
| Height inc. terms | 221 mm |
| Guarantee | 1 Year |
| Barcode (EAN) | 5060196061044 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Everything I hoped for.
5
Df - Warwickshire, United Kingdom -
Fitted To: Austin Healey Sprite 1380 Petrol 1959
A beautiful addition
5
SD - Vaihingen an der Enz -
Fitted To: Alfa Romeo 1750 Veloce Spider 1779 cm3 Petrol 1967
Cell on battery failed after 3 months
1
bs - Berkhamsted -
Fitted To: Jaguar E type 3.8 Petrol 1961
Exactly what I wanted, very quick service.
5
EA - Wrexham -
Fitted To: Austin Healey Sprite Mk 1 998 Petrol 1958
Battery looks good under the bonnet , in keeping with the year of the car . But the cells look a bit uneven , the positive end higher than the neg end . Daniel was very helpful , sorting out a change over and refund when i ordered the wrong size battery
3
FJ - Berkshire -
Fitted To: Ford pilot 3.6 v 8 Petrol 1949
Description
Classic Hard Rubber Battery
Voltage - 12V
Capacity - 57AH
CCA(SAE) - 470A
Dimensions(mm)
250 x 168 x 221
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












