020 Enduroline Car Battery 110Ah
Technical Specification
| Customer Rating |
4.7 From 97 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Enduroline |
| Product Code | 020 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 110 Ah |
| CCA (EN) | 900 A |
| Length | 394 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 5060518620362 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Ordered on line with no hassle. Product arrived in a couple of days. Good service
5
sw - Southampton, United Kingdom -
Fitted To: Fiat Ducato 2400 Diesel 2019
Nothing wrong with the Battery the issues where with the delivery. No update for 7 days and finally delivered after 2 weeks. Twice tried to call Tayna to find out what was happening, both times on hold for 5 mins then cut me off. The whole usp of Tayna is 2 day delivery this was a 2 week delivery absolute joke.
1
CW - Brough, United Kingdom -
Fitted To: Audi A8 3.0 Diesel 58
The battery is perfect thank you. The delivery was an issue, but we got there in the end!
5
DJ - Gillingham, United Kingdom -
Fitted To: Audi Q5 2.0 Diesel H
Arrived next day, as promised and an exact match to the original battery so fitted with no issues. Good price as well. Couldn’t ask for more really ?
5
Jy - Kettering, United Kingdom -
Fitted To: Iveco Daily 2.3 Diesel 2016
Powerful battery for the price. Delivered the next day
5
JS - Horsham, United Kingdom -
Fitted To: Audi R8 5.2 Petrol 2011
Description
020 Enduroline WET Lead Acid Car Battery
Enduring Power for Every Start
The Enduroline brand name is the flagship battery of Tayna Batteries. With the highest quality, power and performance. With much care and attention to detail lavished on every model. We are extremely proud of the technological power that Enduroline provide to many applications such as; car, commercial, bike, industrial, leisure, mobility and much more!
Enduroline Car batteries are a very high performing battery range. These car batteries are designed to produce power for the most demanding situations. With high electrical use on most modern cars, you can be sure the Enduroline car battery has the power to keep you on the road.
Enduroline WET lead acid batteries are the ideal choice for standard non start stop vehicles with minimal electrical needs. Reliable long service life, reliable starting power.
Maintenance Free
4 Year Warranty
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












