065 Enduroline Car Battery 58Ah
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 205 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Enduroline |
| Product Code | 065 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 58 Ah |
| Capacity (C100) | 64 Ah |
| CCA (EN) | 530 A |
| CCA (SAE) | 570 A |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 5060518620386 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
This company has no rivals starting with the price outstanding then the ease of selecting the battery you want again very good and to top it all the delivery is second to none thank you Tanya
5
djn - mexborough, United Kingdom -
Fitted To: Ford Focus 1.6 Petrol 2012
Did what a battery should. Time will tell . Price very competitive
4
Jb - Middlesbrough, United Kingdom -
fitted in great starts ist time now
5
js - High Peak, United Kingdom -
Fitted To: ford focus 1.6 Petrol
Great battery good value arrived quickly
5
CN - Bourne End, United Kingdom -
Fitted To: Renault Magane 2000 Petrol
Usually very quick delivery time but this took 4 days, good job I wasn’t desperate. Prices are good but not fantastic, will think twice before using again.
4
AN - Rotherham, United Kingdom -
Description
065 Enduroline WET Lead Acid Car Battery
Enduring Power for Every Start
The Enduroline brand name is the flagship battery of Tayna Batteries. With the highest quality, power and performance. With much care and attention to detail lavished on every model. We are extremely proud of the technological power that Enduroline provide to many applications such as; car, commercial, bike, industrial, leisure, mobility and much more!
Enduroline Car batteries are a very high performing battery range. These car batteries are designed to produce power for the most demanding situations. With high electrical use on most modern cars, you can be sure the Enduroline car battery has the power to keep you on the road.
Enduroline WET lead acid batteries are the ideal choice for standard non start stop vehicles with minimal electrical needs. Reliable long service life, reliable starting power.
Maintenance Free
4 Year Warranty
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












