075 Enduroline Car Battery 60Ah
Technical Specification
| Customer Rating |
4.8 From 552 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Enduroline |
| Product Code | 075 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 60 Ah |
| CCA (EN) | 540 A |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Other References | Unipart UGCGBA3075 |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 5060518620539 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Order one nearly always delivered next day Used this company three times Very good service
5
BS - Kent, United Kingdom -
Fitted To: Mercedes Vito 2.1 Diesel 2002
First class service and first class product.
5
DR - Liverpool, United Kingdom -
Fitted To: Vaxhall Astra1400twinport 1400 Petrol 04
Very pleased with the battery, fitted perfectly, car starting normally again. Battery delivered very promptly, well wrapped and delivered when the courier said it would. Will deal with Tayna again.
5
MG - Hawick, United Kingdom -
Fitted To: Vauxhall Zafira 1600cc Petrol 2009
Very quick delivery and Very Well packaged. Fitted straight in and car started up on the button.
5
Js - Surrey, United Kingdom -
Fitted To: Audi TT 1.8 Petrol 1999
Battery with 4Year warrenty, not fitted yet so unable to say anything much about it. It fits my daughters car and will do the job. Fast delivery and great communication from Tanya as usual. I get all my batteries from Tanya and have never had any problems. Well Done Tanya
5
MCD - Romford, United Kingdom -
Fitted To: Mini Cooper 1.6 Petrol 2010
Description
075 Enduroline WET Lead Acid Car Battery
Enduring Power for Every Start
The Enduroline brand name is the flagship battery of Tayna Batteries. With the highest quality, power and performance. With much care and attention to detail lavished on every model. We are extremely proud of the technological power that Enduroline provide to many applications such as; car, commercial, bike, industrial, leisure, mobility and much more!
Enduroline Car batteries are a very high performing battery range. These car batteries are designed to produce power for the most demanding situations. With high electrical use on most modern cars, you can be sure the Enduroline car battery has the power to keep you on the road.
Enduroline WET lead acid batteries are the ideal choice for standard non start stop vehicles with minimal electrical needs. Reliable long service life, reliable starting power.
Maintenance Free
4 Year Warranty
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












