100 Enduroline Car Battery 72Ah
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 182 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Enduroline |
| Product Code | 100 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 72 Ah |
| CCA (EN) | 720 A |
| Length | 278 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 5060518620409 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Delivered quickly and safely. Battery was good value for a ford c-max. Fully charged and ready to go. Thanks
5
LS - KIDDERMINSTER, United Kingdom -
Fitted To: Ford Cmax Diesel
Good battery, so far it`s good.
5
TJL - BOLTON, United Kingdom -
Fitted To: Ford Focus 2.0 Diesel 55
Great service and products
5
FS - STROUD, United Kingdom -
Fitted To: Vauxhall Astra H CDTI 1900 Diesel 2008
Great price powerful battery
5
PM - Ormskirk, United Kingdom -
This Enduroline Tayna Battery was ordered mid afternoon and delivered the next day in time to be fitted and drive away. It came fully charged with clear instructions for fitting, a rugged, durable design, at an excellent price. Thank You Tayna, we will be back in the future for other items from your range.
5
AB - Pattishall Towcester, United Kingdom -
Fitted To: Ford Mondeo 2.5 Petrol 1999
Description
100 Enduroline WET Lead Acid Car Battery
Enduring Power for Every Start
The Enduroline brand name is the flagship battery of Tayna Batteries. With the highest quality, power and performance. With much care and attention to detail lavished on every model. We are extremely proud of the technological power that Enduroline provide to many applications such as; car, commercial, bike, industrial, leisure, mobility and much more!
Enduroline Car batteries are a very high performing battery range. These car batteries are designed to produce power for the most demanding situations. With high electrical use on most modern cars, you can be sure the Enduroline car battery has the power to keep you on the road.
Enduroline WET lead acid batteries are the ideal choice for standard non start stop vehicles with minimal electrical needs. Reliable long service life, reliable starting power.
Maintenance Free
4 Year Warranty
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












