EA406 Exide Premium Car Battery W054TE
Technical Specification
| Customer Rating |
5.0 From 21 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 40 Ah |
| CCA (EN) | 350 A |
| Length | 187 mm |
| Width | 127 mm |
| Height inc. terms | 220 mm |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 3661024037433 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Quick delivery of an excellent item, well priced. Best staff I've dealt with over the phone and by email. Very satisfied customer.
5
TO - Swansea, United Kingdom -
Fitted To: Kia Picanto X-line 1250 Petrol 2018
Finding a battery with the right capacity and which would physically fit the car was a little tricky, as the dead battery type was no longer made. However from Tayna's wide range I found a suitable battery and it fitted fine. Pricing was very competitive.
5
GE - Tring, United Kingdom -
Fitted To: Honda Jazz 1.3 Petrol 2011
?
5
dw - furness vale, United Kingdom -
Excellent packaging, fast delivery, one of very few that fits !!
5
CB - Derby, United Kingdom -
Fitted To: Reliant Bond Bug 750cc Petrol 1972
Good price coupled with quick and efficient delivery. Well done
5
DH - Nottingham , United Kingdom -
Fitted To: Hyundai Ioniq Electric 2021
Description
EA406 Exide Premium Car Battery W054TE
Exide are one of the leading battery manufacturers companies in the world and have been delivering quality in the automotive and infrastructure sectors for more than 130 years!
Exide EA406 premium car batteries are Exide's leading wet lead acid battery range. They are boosted by carbon additives that are added to the plates which result in the batteries recharging up to 1.5 times faster.
They are up to 30% more powerful than equivalent batteries and are ideal for powerful cars with some electrical demand. These batteries can withstand all weather conditions due to Exide's premium build quality.
This comprehensive range covers around 90% of UK cars and meets OE requirements.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.











