EA456 Exide Premium Car Battery 154TE
Technical Specification
| Customer Rating |
4.7 From 91 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Premium |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 45 Ah |
| CCA (EN) | 390 A |
| Length | 237 mm |
| Width | 136 mm |
| Height inc. terms | 227 mm |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 3661024034128 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Item was as described and well-packaged. Disappointing to find that my option to Click and Collect, still attracted postage and delivery charges. In hindsight, I could just as easily have opted for doorstep delivery.Si
3
IH - Chester, United Kingdom -
Fitted To: Susuki Celerio 1000 Petrol
Great battery Great price, but delivery service was crap 8 days to receive it, if Tayna don't get the delivery sorted they won't be in business long
1
TC - N/A, United Kingdom -
Fitted To: Nissan Micar 1000 Petrol R682KTV
Hopeless service No tracking provided Gone downhill
1
DR - Cardiff, United Kingdom -
Exactly what was required
5
TN - West Sussex, United Kingdom -
Good product, best price, fast delivery. Very satisfied.
5
AW - Chester, United Kingdom -
Fitted To: Honda CRV 1998 Petrol 2002
Description
EA456 Exide Premium Car Battery 154TE
Exide are one of the leading battery manufacturers companies in the world and have been delivering quality in the automotive and infrastructure sectors for more than 130 years!
Exide EA456 premium car batteries are Exide's leading wet lead acid battery range. They are boosted by carbon additives that are added to the plates which result in the batteries recharging up to 1.5 times faster.
They are up to 30% more powerful than equivalent batteries and are ideal for powerful cars with some electrical demand. These batteries can withstand all weather conditions due to Exide's premium build quality.
This comprehensive range covers around 90% of UK cars and meets OE requirements.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












