EA654 Exide Premium Car Battery 005TE
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 93 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Premium |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 65 Ah |
| CCA (EN) | 580 A |
| Length | 230 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 222 mm |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 3661024034142 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
THE place for car batteries. Extremely helpful identifying the warranty and advised on replacement. Bought a higher capacity battery, arrived next business day and I fitted it. Job done.
5
ID - Solihull, United Kingdom -
Fitted To: Subaru Forester 2 litre Petrol 2006
Battery is great but DPD cannot be trusted to deliver. They damaged the battery which had to be returned to you and you had to issue a replacement
5
LH - Thetford, United Kingdom -
Faultless service.
5
JF - Oxford, United Kingdom -
Fitted To: Mazda Mx5 1800 Petrol 2006
Great service .well packed .great delivery service.will buy again for my other cars . Mark b
5
Mb, United Kingdom -
Fitted To: Subaru Imprezza 2.5 2009
Perfect replacement and service was first class, rapid postage.
5
JS - Surrey , United Kingdom -
Fitted To: Nissan 350z 3.5 Petrol 2005
Description
EA654 Exide Premium Car Battery 005TE
Exide are one of the leading battery manufacturers companies in the world and have been delivering quality in the automotive and infrastructure sectors for more than 130 years!
Exide premium car batteries are Exide's leading wet lead acid battery range. They are boosted by carbon additives that are added to the plates which result in the batteries recharging up to 1.5 times faster.
They are up to 30% more powerful than equivalent batteries and are ideal for powerful cars with some electrical demand. These batteries can withstand all weather conditions due to Exide's premium build quality.
This comprehensive range covers around 90% of UK cars and meets OE requirements.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












