110TE Exide Premium Car Battery X-Tra Plus (XTra Plus) (EA852)
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 416 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Premium |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 85 Ah |
| CCA (EN) | 800 A |
| Length | 315 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 3661024034296 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Exactly as stated perfect
5
MDA - Mold, United Kingdom -
Fitted To: Ford Kuga 2 0l Diesel 2012
Good quality product and very good price. Perfect for what I bought it for.
5
SL - HARTLEPOOL, United Kingdom -
Fitted To: Hyundai IX35 1800 Diesel 2014
Great product
4
MH - Rochdale, United Kingdom -
Fitted To: Volvo XC60 AWD 2.4T Diesel 2014
Super quick delivery at a great price.
5
PH - Warminster, United Kingdom -
Great service again everything was 10/10
5
PM - Ipswich, United Kingdom -
Fitted To: Jaguar Diesel 08
Description
110TE Exide Premium Car Battery EA852
Exide are one of the leading battery manufacturers companies in the world and have been delivering quality in the automotive and infrastructure sectors for more than 130 years!
EXIDE Premium car batteries are Exide's leading wet lead acid battery range. They are boosted by carbon additives that are added to the plates which result in the batteries recharging up to 1.5 times faster.
They are up to 30% more powerful than equivalent batteries and are ideal for powerful cars with some electrical demand. These batteries can withstand all weather conditions due to Exide's premium build quality.
This comprehensive range covers around 90% of UK cars and meets OE requirements.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












