EK1060 Exide 020 AGM Car Battery 106Ah
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Our recommended replacement is below.
020 Enduroline AGM Start Stop Car Battery 105Ah
Technical Specification
| Customer Rating |
5.0 From 5 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 106 Ah |
| CCA (EN) | 950 A |
| Length | 392 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 3 Years |
| Barcode (EAN) | 3661024037938 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Battery as described, delivery as promised.
5
JN - Welling, United Kingdom -
Fitted To: BMW X5 3000 Diesel 2018
Good price good quality and quick delivery
5
AG - Mansfield, United Kingdom -
Fitted To: Land rover Defender 3.0 Diesel 2002
Fitted in 525d 2008 e61, coded as 95Ah. Works perfect!
5
AZ - Bedford, United Kingdom -
Fitted To: BMW 525d 3.0 Diesel
all good
5
GB - BASILDON , United Kingdom -
Brilliant
5
MMBW - READING, United Kingdom -
Fitted To: Peugeot Boxer 2.2 Diesel 2020
Description
EK1060 Exide 020 AGM Car Battery
Exide are one of the leading battery manufacturers companies in the world and have been delivering quality in the automotive and infrastructure sectors for more than 130 years!
The EK1060 EXIDE battery is a powerful starter battery with high CCA (Starting ability) and Amp Hours (AH) to handle all of your vehicle electronic needs.
With Superior AGM 020 Cycling Capacity.
* 12 Volt
* Spill Proof
* Vibration Resistance
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.










