Exide EK111 AGM Auxiliary Car Battery
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
| Customer Rating |
4.8 From 9 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Start-Stop AGM |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 11 Ah |
| CCA (EN) | 150 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 90 mm |
| Height inc. terms | 130 mm |
| Guarantee | 3 Years |
| Barcode (EAN) | 3661024036580 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Quick supply, goods as per description Some confusion on order number at pick up. Staff seemed bemused and in explanatory which delayed handover. But sorted with a few phone calls
4
BM - HAMILTON, United Kingdom -
Fitted To: Volvo xc60 2litre Diesel July 2017 mk2 model
A vital battery that is 'hidden away' but feeds the 'brains' and Electronic Control Unit to achieve the Stop / Start feature on many cars. A pedigree badged auxilliary battery that delivers vital power at the right time to the right place.
5
BA - West Sussex, United Kingdom -
Fitted To: Volvo XC60 T5 AWD 1969cc Petrol 2020 Model Year
Fitted to Volvo XC90 D5 MK2, spec bit lower then OEM but works very well.
5
MP - West Midlands, United Kingdom -
Fitted To: Volvo XC90 D5 Diesel 2016
Excellent service.
5
IC - Bristol, United Kingdom -
Fitted To: Vespa 300 gts ,300 Petrol
Worked as a replacement for my Volvo V90CC aux battery. Great recommendation from the team.
5
DL - Farningham, United Kingdom -
Fitted To: Volvo V90CC 2 Diesel 2017
Description
Exide EK111 AGM Auxiliary Car Battery
Exide are one of the leading battery manufacturers companies in the world and have been delivering quality in the automotive and infrastructure sectors for more than 130 years!
The EK111 EXIDE battery is a powerful starter battery with high CCA (Starting ability) and Amp Hours (AH) to handle all of your vehicle electronic needs.
With Superior AGM Cycling Capacity.
* 12 Volt
* Spill Proof
* Vibration Resistance
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.











