Exide 096 AGM Car Battery 72Ah EK720 12V
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 89 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 72 Ah |
| CCA (EN) | 760 A |
| Length | 278 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 3 Years |
| Barcode (EAN) | 3661024037907 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Really good battery for the price £ and fairly quick delivery to be fare ....
5
MMDD - York, United Kingdom -
Good selection. Competitive Price. Good delivery times.
5
RE - Waterlooville, United Kingdom -
Fitted To: BMW MINI Countryman All4 1.6 Petrol 2015
I purchased 2 of these batteries, 1 for each of our cars. One was a perfect replacement for a stop/start engine. The other was a upgrade. I have previously purchased 4 larger leasire batteries for a yacht. There service and delivery was very good. My only complaint is that I missed a.discout code for the first battery, the special offers are not apparent.
5
NB - SOUTHAMPTON, United Kingdom -
Fitted To: WV Golf 1.6 Diesel
Fast delivery, but the battery is from 2023. Sending a battery that has been stored for two years is unacceptable, as it leads to capacity degradation. I've already reached out via the chatbot to request a replacement, but no one has replied. I expect a resolution to this issue."
2
RP - Waterbrook Park, United Kingdom -
Good battery fast delivery
5
GN - Glossop, United Kingdom -
Description
Exide 096 AGM Car Battery AGM720 EK720
Exide are one of the leading battery manufacturers companies in the world and have been delivering quality in the automotive and infrastructure sectors for more than 130 years!
The EK700 EXIDE battery is a powerful starter battery with high CCA (Starting ability) and Amp Hours (AH) to handle all of your vehicle electronic needs.
• 12 Volt
• Spill Proof
• Vibration Resistance
• Powerful AGM technology
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.











