EK960 Exide Start-Stop AGM Car Battery 95Ah 017
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Our recommended replacement is below.
019 Enduroline AGM Start Stop Car Battery 95Ah 019AGM
Technical Specification
| Customer Rating |
4.6 From 25 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 96 Ah |
| CCA (EN) | 850 A |
| Length | 353 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 3 Years |
| Barcode (EAN) | 3661024037921 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Bought this for my bmw 1 series great price and delivered quickly will definitely use tayna in the future
5
As - Livingston , United Kingdom -
Fitted To: Bmw 118d 2.0 Diesel 2011
Excellent service , superb product , promptly delivered , well packaged , as usual Tayna gave premier service and I will continue to recommend to anyone needing their products.
5
DJC - Hemel Hempstead, United Kingdom -
Used Tanya in the past and always find them to be very relatable postage is always fast and the quality of the batteries are great. Always have a recent manufacturing date on and come fully charged. The price is great too well below your local motor factors prices
5
AM - Runcorn , United Kingdom -
First battery was faulty, but problem was resolved very quickly. Excellent customer service.
5
MAT - Clitheroe, United Kingdom -
So far so good all good
5
AH - Prenton, United Kingdom -
Description
EK960 Exide Start-Stop AGM Car Battery
Exide are one of the leading battery manufacturers companies in the world and have been delivering quality in the automotive and infrastructure sectors for more than 130 years!
The EK960 EXIDE battery is a powerful starter battery with high CCA (Starting ability) and Amp Hours (AH) to handle all of your vehicle electronic needs.
* Spill Proof
* Vibration Resistance
Replaces Exide 017AGM, Exide EK900, EK920, EK950.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.










