Exide 027 EFB Car Battery 60Ah EL600
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 344 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Micro-Hybrid |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | EFB |
| Capacity (C20) | 60 Ah |
| CCA (EN) | 640 A |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 3 Years |
| Barcode (EAN) | 3661024035682 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
This Exide branded battery was identical to the OEM battery on my Nissan Note at almost half of the dealer price. It arrived within 48h of ordering on the standard service and was very well packed. Having discovered Tanya I'm now going to buy a replacement battery for my Renault Trafic van. Highly recommended ?
5
CC - KING'S LYNN, United Kingdom -
Fitted To: Nissan Note 1.9 Diesel 2015
Ist class service all round
5
GH - York, United Kingdom -
Fitted To: VW Polo 1.0 Petrol 2017
Quick delivery and perfect fit for my sons 2018 VW Polo
5
MP - Beaconsfield, United Kingdom -
Fitted To: VW Polo 1.0 Petrol 2018
great service and product. solved all my problems.
5
ST - Rossendale, United Kingdom -
Fitted To: Skoda Fabia 1.0 Petrol 2018
Was a like for like swap on my car. Delivery was swift. I always use Tanya.
5
MB - Stranraer, United Kingdom -
Fitted To: Nissan Note 1.2 Petrol 65
Description
Exide 027 EFB Car Battery EL600
Exide are one of the leading battery manufacturers companies in the world and have been delivering quality in the automotive and infrastructure sectors for more than 130 years!
The Exide Micro-Hybrid EFB range is ideal for small to medium sized cars with Start Stop and other fuel saving features.
They have high level safety features and accept a high level of charge throughout the life of the battery.
With 3DX grid technology and regenerative braking these batteries are the latest generation approved by car manufacturers.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












