EA1050 Exide Premium Car Battery 017TE
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Exide |
| Product Code | EA1050 |
| ETN | 3661024034302 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 105 Ah |
| CCA (EN) | 850 A |
| Length | 315 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 205 mm |
| Other References | 017 |
| Weight | 23.1 Kg |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 3661024034258 |
Product Videos
Description
EA1050 Exide Premium Car Battery 017TE
Exide are one of the leading battery manufacturers companies in the world and have been delivering quality in the automotive and infrastructure sectors for more than 130 years!
Exide EA1050 premium car batteries are Exide's leading wet lead acid battery range. They are boosted by carbon additives that are added to the plates which result in the batteries recharging up to 1.5 times faster.
They are up to 30% more powerful than equivalent batteries and are ideal for powerful cars with some electrical demand. These batteries can withstand all weather conditions due to Exide's premium build quality.
This comprehensive range covers around 90% of UK cars and meets OE requirements.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.











