EA612 Exide Premium Car Battery 075TE
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Premium |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 61 Ah |
| CCA (EN) | 600 A |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 4 Years |

Exide are one of the largest OEM manufacturers around. They are constantly improving and innovating so you can be sure that your Exide will have the latest battery technology inside.
Exide batteries are perfect for cars with a moderate electrical demand through air conditioning, heated seats etc. Their batteries have very strong starting power and are highly reliable.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Premium |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 61 Ah |
| CCA (EN) | 600 A |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 4 Years |
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Premium |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 75 Ah |
| CCA (EN) | 630 A |
| Length | 270 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 222 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 69.58 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Premium |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 95 Ah |
| CCA (EN) | 800 A |
| Length | 306 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 222 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 83.47 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Premium |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 95 Ah |
| CCA (EN) | 800 A |
| Length | 306 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 222 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 85.47 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Premium |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 75 Ah |
| CCA (EN) | 630 A |
| Length | 270 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 222 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 70.26 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Premium |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 110 Ah |
| CCA (EN) | 950 A |
| Length | 330 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 244 mm |
| Guarantee | 2 Years |
£ 110.67 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Premium |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 64 Ah |
| CCA (EN) | 640 A |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 54.96 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Premium |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 54 Ah |
| CCA (EN) | 500 A |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 68.66 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Premium |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 65 Ah |
| CCA (EN) | 540 A |
| Length | 278 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 66.75 inc. VAT