S4 022 Bosch Car Battery 12V 45Ah Type 043 S4022
Technical Specification
| Customer Rating |
4.8 From 42 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Bosch |
| Product Code | S4 022 |
| DIN | 545 157 033 |
| Range | Bosch S4 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 45 Ah |
| CCA (EN) | 330 A |
| Length | 238 mm |
| Width | 129 mm |
| Height inc. terms | 227 mm |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 4047023479846 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Thank you for the invaluable advice and excellent service, have used your firm several times now & can highly recommend
5
JB - Beccles, United Kingdom -
Does what it was manufactured for! Great service and speedy delivery at a pre-Christmas difficult time of year by this company.
5
AP - Cumbria, United Kingdom -
Very happy with product and service
5
CM - Western Isles, United Kingdom -
Great replacement for a no longer available Exide battery. Good value for money. Fitted to a 2004 Toyota RAV 4 Petrol 2.0 Litre.
5
DG - Braunton, United Kingdom -
Fitted To: Toyota RAV 4 2.0L Petrol 2004
Bought by mistake, too small for my Landy, but how ever, it can be sold off
5
PB - Beccles , United Kingdom -
Description
S4 022 Bosch Car S4 Battery
Bosch Group are one of the leading battery manufacturer companies in the world and have been delivering quality German engineering in the automotive industry for more than 100 years! Bosch is a world renown company name that have and still are leading the way for many technological innovations.
The Bosch S4 Battery ensures a powerful start for all types of vehicles, even asian models and offers an excellent long service life. The S4 Bosch car battery is the perfect combination of power and performance. The S4 series uses full frame grid technology, highly protective pocket separators and robust connections inside to extend lifetime and maximise reliability. Backed by a 4 year car battery warranty makes the Bosch S4 Car Battery a great choice. With the latest technology and innovative design ensures that Bosch Car Batteries will be ahead of the game, now and in the future. They are also completely maintenance free making them a very convenient option.
Bosch WET Technology - Wet lead acid batteries are the ideal choice for mid range non start stop vehicles with average electrical needs. Ensures for reliable long service life and reliable starting power.
Maintenance Free
4 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery or application before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












