NorthStar NSB-AGM34 Ultra High Performance Battery
No Longer Available
This item is no longer available from the manufacturer.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
| Customer Rating |
5.0 From 1 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | NorthStar |
| Product Code | NSB-AGM34 |
| Range | Northstar Engine Start |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C10) | 61 Ah |
| Capacity (C20) | 63 Ah |
| MCA | 1050 A |
| CCA (SAE) | 880 A |
| PHCA (5 sec) | 1500 A |
| Length | 276 mm |
| Width | 171 mm |
| Height inc. terms | 197 mm |
| Guarantee | 4 Years |
View AllLatest Customer Reviews
conform
5
RA, France -
Fitted To: ford f 150 5 l V8 Petrol 2013
Description
NorthStar's NSB-AGM batteries are constructed with their innovative pure lead thin plate AGM technology which provides exceptional power.
There are many advantages over lead acid batteries including:-
They can cycle more than 900 times at 50% depth of discharge and are built to exact BCI standards.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.









