012 Powerline Car Battery 12V
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 375 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Powerline |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 44 Ah |
| CCA (EN) | 340 A |
| Length | 210 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Weight | 14 Kg |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 5060518620041 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Very good battery and price. Arrived next day and packing was very good.
5
RN - Peterborough, United Kingdom -
Fitted To: Skoda Favia 1200 Petrol 2014
Very Good service Battery arrived on time well packaged and ready to be installed. very easy P&P
5
MC, United Kingdom -
Fitted To: Hyundai I10 1.2 Petrol 15
The price is good but you get what you pay for. In the cold weather my Zoe is constantly giving me "check electric system" warnings and I'm constantly having to top up the 12v with a battery charger. I bought this because EVs don't need cranking capacity but it seems that the voltage is constantly dropping to something like 12.1v.
2
TS - Wickford, United Kingdom -
Fitted To: Renault Zoe Electric 2018
Good price and arrived very quickly.
5
DO - Norfolk, United Kingdom -
Fitted To: Skoda Fabia Petrol 2010
The battery works well and Next day delivery is fantastic.
5
AH - Middlesbrough , United Kingdom -
Fitted To: Seat Ibiza 1.4 Petrol Py14jhj
Description
012 Powerline WET Lead Acid Car Battery
The Powerline battery brand name is fast becoming one of the best budget batteries on the market. With the highest power and performance at an affordable competitive price. Powerline Batteries are designed to cope with modern day power demands. Powerline provide to many applications such as; car, commercial, bike, industrial, leisure, mobility and much more!
Powerline WET lead acid car batteries are the ideal choice for standard non start stop vehicles with minimal electrical needs. With a 30% more power guarantee. Budget friendly with all the power you need! Features a voltage Indicator Eye, case hold downs and a sturdy handle.
Maintenance Free
4 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












