015 Powerline Car Battery 12V
Technical Specification
| Customer Rating |
4.8 From 141 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Powerline |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 35 Ah |
| Capacity (C100) | 38 Ah |
| CCA (EN) | 280 A |
| CCA (SAE) | 300 A |
| Length | 245 mm |
| Width | 135 mm |
| Height inc. terms | 200 mm |
| Weight | 15 Kg |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 5060518620058 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Excellent service & very pleased with product
5
RG - Saxmundham , United Kingdom -
Fitted To: MG TC 1948 1200 Petrol 591 XUX.....1948
Arrived on time, and in good order, well packed very pleased
5
PMT - Shropshire, United Kingdom -
Fitted To: fitted two a ride on tractor mower westwood Petrol approx 1997
Perfect for field charging my radio controlled aeroplanes. Coupled with a solar panel. This allows me to spend the whole day flying aeroplanes!
5
MM - Saffron Walden, United Kingdom -
Very very happy. Thank you so much
5
MB - Hastings, United Kingdom -
Fitted To: Singer year 1938 B37 sports 1500cc Petrol 1938
Had a problem with my first battery - probably damaged in transit and leaking acid but you sorted a replacement very promptly many thanks.
5
km - West Midlands, United Kingdom -
Fitted To: Triumph Spitfire 1500 Petrol 1971
Description
015 Powerline WET Lead Acid Car Battery
The Powerline battery brand name is fast becoming one of the best budget batteries on the market. With the highest power and performance at an affordable competitive price. Powerline Batteries are designed to cope with modern day power demands. Powerline provide to many applications such as; car, commercial, bike, industrial, leisure, mobility and much more!
Powerline WET lead acid car batteries are the ideal choice for standard non start stop vehicles with minimal electrical needs. With a 30% more power guarantee. Budget friendly with all the power you need! Features a voltage Indicator Eye, case hold downs and a sturdy handle.
Maintenance Free
4 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












