027 Powerline Car Battery 12V
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 691 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Powerline |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 55 Ah |
| CCA (EN) | 500 A |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Weight | 16 Kg |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 5060518620096 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Good service
5
GM - Swindon, United Kingdom -
Fitted To: Mercedes B180 18 Diesel 56
Great value but best of all is the ordering and delivery service - Tayna are good and reliable - the best battery supplier I have found and I use them every time
5
JR - Newbury, United Kingdom -
Excellent battery. Very good value and still going strong 18 months later.
5
JH - Bristol, United Kingdom -
Fitted To: Mini R50 1.6 Petrol 2005
Excellent qualiity battery and very prompt delivery well impressed with Tayna Batteries.
5
JT - BRIDGEND COUNTY BOROUGH, United Kingdom -
Fitted To: vw Beetle 2395 (V5). Petrol 2004
Very fast delivery Spot on thanks a+++++++++++
5
KR - South Anston, Sheffield, United Kingdom -
Fitted To: Citroën C3 1.2 Petrol 2015
Description
027 Powerline WET Lead Acid Car Battery
The Powerline battery brand name is fast becoming one of the best budget batteries on the market. With the highest power and performance at an affordable competitive price. Powerline Batteries are designed to cope with modern day power demands. Powerline provide to many applications such as; car, commercial, bike, industrial, leisure, mobility and much more!
Powerline WET lead acid car batteries are the ideal choice for standard non start stop vehicles with minimal electrical needs. With a 30% more power guarantee. Budget friendly with all the power you need! Features a voltage Indicator Eye, case hold downs and a sturdy handle.
Maintenance Free
4 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












