Super B 20P Lithium Car Battery
No Longer Available
This item is no longer available from the manufacturer.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Super B |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Lithium |
| Capacity (C20) | 20 Ah |
| CCA (EN) | 1200 A |
| Length | 120 mm |
| Width | 82 mm |
| Height inc. terms | 236 mm |
| Guarantee | 3 Years |
Description
As Lithium technology works differently to Lead acid batteries, the comparable specifications are shown below:
13.2V
Equivalent 70-100Ah
1200CCA
Weight: 3.4kg
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.










